Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstałą w 1977 roku, jest jedną z najważniejszych instytucji kultury, co od lat potwierdza swoją intensywną działalnością oraz wysokim poziomem artystycznym. W 2018 roku instytucja świętowała jubileusz 40- lecia swojej działalności artystycznej .
Bierze udział w wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych między innymi: festiwal Kristiansund Kirke Kunst Kulturfestival (Norwegia), festiwal Klaipeda Music Spring (Litwa), festiwal Uzutrakio Vakarai w Trokach, koncerty czwartkowe w Filharmonii Narodowej w Warszawie, V Festiwal Moniuszkowski Podlasia, IV Festiwal Operetkowy na Mazowszu. Podczas swoich występów filharmonia gościła wielu renomowanych solistów z kraju i zagranicy.
Filharmonia wydała 13 płyt kompaktowych z których 5 nominowanych było do nagrody Fryderyka a płyta FLUTE REFLECTIONS nominowana była w 2018 r. do International Classical Music Awards 2018. W marcu 2019 roku płyta POLISH CONTEMPORARY CONCERTOS została uhonorowana przez Kapitułę Akademii Fonograficznej nagrodą muzyczną Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. pokonując w rywalizacji m.in. Sinfonię Varsovia, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach czy Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. W kwietniu 2019 roku Filharmonia otrzymała tytuł Podlaskiej Marki Roku 2018 w kategorii Kultura.
Filharmonia Kameralna organizuje od 2005 roku Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, który uznawany jest za wydarzenie o wysokiej randze artystycznej. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży promuje miasto Łomża i całe województwo podlaskie. Wzmacnia lokalne i polskie tradycje kulturalne w rejonie przygranicznym koncertując na Litwie i Białorusi.