Teatr Lalki i Aktora działa w Łomży od ponad 30 lat. Podstawowymi obszarami działalności teatru są organizowanie i prowadzenie działalności artystycznej oraz edukacja kulturalna dzieci i młodzieży. Teatr odbył wiele artystycznych podróży występując gościnnie i uczestnicząc w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą.
Teatr ze swoją bogatą ofertą artystyczną dociera do widzów w regionie północnowschodnim oraz kraju, organizuje warsztaty. W każdym sezonie teatr odwiedza ponad 10.000 widzów spoza Łomży. Rocznie wystawia ponad 50 spektakli poza siedzibą.
TLiA w Łomży od wielu lat współpracuje z teatrami w Europie. Od 34 lat realizuje z powodzeniem Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Festiwal odbywa się corocznie i do tej pory gościł ponad 300 teatrów z 50 krajów świata. Impreza ma swój styl, charakter i prestiż w środowisku teatralnym w kraju i za granicą. Walizka, to jeden z najbardziej charakterystycznych produktów promocyjnych Łomży.
Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2017 roku został laureatem Nagrody Okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt prowadzonej działalności artystycznej. W tym samym roku Rada Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku wyróżniła Teatr honorową statuetką za rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku całego Podlasia. W 2017 r. Teatr Lalki i Aktora zdobył tytuł Podlaskiej Marki Roku 2017 w kategorii Kultura, a w 2018 roku został uhonorowany Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego za wybitne zasługi dla kultury polskiej.
Teatr całokształtem swojej działalności przyczynia się do promocji ziemi łomżyńskiej w kraju i za granicą, w sposób uczciwy, rzetelny, z poszanowaniem prawa i dobrych obyczajów.