Teatr Lalki i Aktora w Łomży od ponad 30 lat funkcjonuje na mapie kulturalnej miasta, regionu, kraju oraz za granicą. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień, nie tylko artystycznych. W 2017 roku został laureatem Nagrody Okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt prowadzonej działalności artystycznej. Teatr Lalki i Aktora w Łomży zwyciężył również w XIV edycji plebiscytu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i otrzymał tytuł Podlaskiej Marki Roku 2017 w kategorii Kultura. W 2018 roku na mocy uchwały Zarządu Województwa Podlaskiego został uhonorowany Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

Do podstawowych obszarów działalności teatru należy organizowanie i prowadzenie działalności artystycznej w oparciu o zawodowych twórców i wykonawców w dziedzinie teatru lalkowego i innych form teatralnych oraz edukacja kulturalna dzieci i młodzieży. Teatr odbył wiele artystycznych podróży występując gościnnie, a także uczestnicząc w prestiżowych festiwalach i zdobywając laury na festiwalach w kraju m.in. w Opolu, Warszawie, Olsztynie, Toruniu, Łodzi oraz za granicą m.in. we Francji, na Ukrainie, Litwie, Serbii, Rosji, Białorusi, Czarnogóry, Bośni i Hercegowinie, Hiszpanii, Słowenii, Chorwacji oraz Niemczech. Działalność artystyczna łomżyńskiej sceny jest rozpoznawalna, a teatr jest znakomitym medium promującym miasto i powiat łomżyński.

Teatr ze swoją bogatą ofertą artystyczną dociera do wielu miejscowości w regionie północnowschodnim, zaprasza na swoje spektakle widzów z 3 województw (podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie), organizuje im pobyt w teatrze, proponuje udział w zajęciach warsztatowych, promując miasto Łomża jako miasto kultury. W każdym sezonie teatr odwiedza ponad 10.000 widzów spoza Łomży. Rocznie wystawia ponad 50 spektakli poza siedzibą.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży realizuje od 30 lat Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Festiwal odbywa się corocznie i do tej pory gościł ponad 300 teatrów z 50 krajów m.in. z Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Chin, Izraela, Norwegii, Włoch, Hiszpanii, Rosji, Chorwacji, Niemiec, Japonii. Impreza ma swój styl, charakter i prestiż w środowisku teatralnym w kraju i za granicą. Walizka, to jeden z najbardziej charakterystycznych produktów promocyjnych Łomży. Nasi goście mają także okazję poznać i pokochać nasz region, dzięki orgaznizowanym przez nas wycieczkom po okolicy, zaprezentowaniu walorów turystyczno-przyrodniczych powiatu oraz przybliżeniu bogatej kuchni regionalnej.

Zapraszamy na stronę internetową TLiA